Extech 341350A-P
Oyster™ Series pH/Conductivity/TDS/ORP/Salinity Meter
The Extech 341350A-P is an Oyster™ Series pH/Conductivity/TDS/ORP/Salinity Meter with a large LCD built into the adjustable flip-up cover, which is ideal for lab or field use. The microprocessor is based with splash proof housing and a front panel tactile touch pad for slope and calibration adjustments. The memory stores and recalls up to 25 readings. Featuring automatic temperature compensation (ATC) for Conductivity/TDS and manual temperature Compensation for pH. Complete with pH electrode, sample buffers, polymer conductivity cell, thermistor probe, 9 V battery, neck strap, and a carrying case.
Technische Daten
Allgemeine technische Daten
Leitfähigkeit 10 to 19,990µS/cm
Leitfähigkeit Grundgenauigkeit ±2%
Leitfähigkeit Max. Auflösung 0.1µS
ORP -1500mV to 1500mV
ORP Grundgenauigkeit ±3mV
ORP Max. Auflösung 1mV
pH 0.01 to 14.00pH
pH Grundgenauigkeit ±0.02pH
pH Max. Auflösung 0.01pH
Salzgehalt 0 to 10.00ppt
Salzgehalt Grundgenauigkeit ±2%FS
Salzgehalt Max. Auflösung 0.01ppt
TDS 10 to 19,990ppm (mg/L)
TDS Grundgenauigkeit ±2%FS
TDS Max. Auflösung 0.1ppm
Temperatur (Kontakt) Thermistor probe: 32 to 194°F (0 to 90.0°C)
Temperatur (Kontakt) Grundgenauigkeit ±2%
Temperatur (Kontakt) Max. Auflösung 0.1mS
Weitere Details
Abmessungen 3.7 × 4.2 × 2" (96 × 108 × 45mm)
Garantie 2 years
Gewicht 12oz (340g)
Stromversorgung 1 × 9V battery
Zertifizierungen CE
Ressourcen und Support
User Manual
Extech Oyster Meter 341350-A User Manual
Certification
Extech 341350A Declaration of Conformity