Extech 341350A-P
Oyster™ Series pH/Conductivity/TDS/ORP/Salinity Meter
The Extech 341350A-P is an Oyster™ Series pH/Conductivity/TDS/ORP/Salinity Meter with a large LCD built into the adjustable flip-up cover, which is ideal for lab or field use. The microprocessor is based with splash proof housing and a front panel tactile touch pad for slope and calibration adjustments. The memory stores and recalls up to 25 readings. Featuring automatic temperature compensation (ATC) for Conductivity/TDS and manual temperature Compensation for pH. Complete with pH electrode, sample buffers, polymer conductivity cell, thermistor probe, 9 V battery, neck strap, and a carrying case.
Spécifications
Spécifications générales
Conductivité 10 to 19,990µS/cm
Conductivité Résolution maximale 0.1µS
pH 0.01 to 14.00pH
Précision de base de la conductivité ±2%
Précision de base de la salinité ±2%FS
Précision de base de la température (contact) ±2%
Précision de base de l’ORP ±3mV
Précision de base des TDS ±2%FS
Précision de base du pH ±0.02pH
rH -1500mV to 1500mV
Résolution maximale de la salinité 0.01ppt
Résolution maximale de la température (contact) 0.1mS
Résolution maximale de l’ORP 1mV
Résolution maximale du pH 0.1ppm
Résolution maximale du pH 0.01pH
Salinité 0 to 10.00ppt
TDS 10 to 19,990ppm (mg/L)
Température (contact) Thermistor probe: 32 to 194°F (0 to 90.0°C)
Détails supplémentaires
Alimentation 1 × 9V battery
Certifications CE
Dimensions 3.7 × 4.2 × 2" (96 × 108 × 45mm)
Garantie 2 years
Poids 12oz (340g)
Ressources et assistance
User Manual
Extech Oyster Meter 341350-A User Manual
Certification
Extech 341350A Declaration of Conformity