Extech 341350A-P
Oyster™ Series pH/Conductivity/TDS/ORP/Salinity Meter
The Extech 341350A-P is an Oyster™ Series pH/Conductivity/TDS/ORP/Salinity Meter with a large LCD built into the adjustable flip-up cover, which is ideal for lab or field use. The microprocessor is based with splash proof housing and a front panel tactile touch pad for slope and calibration adjustments. The memory stores and recalls up to 25 readings. Featuring automatic temperature compensation (ATC) for Conductivity/TDS and manual temperature Compensation for pH. Complete with pH electrode, sample buffers, polymer conductivity cell, thermistor probe, 9 V battery, neck strap, and a carrying case.
Specifications
General
Conductivity 10 to 19,990µS/cm
Conductivity Basic Accuracy ±2%
Conductivity Max Resolution 0.1µS
ORP -1500mV to 1500mV
ORP Basic Accuracy ±3mV
ORP Max Resolution 1mV
pH 0.01 to 14.00pH
pH Basic Accuracy ±0.02pH
pH Max Resolution 0.01pH
Salinity 0 to 10.00ppt
Salinity Basic Accuracy ±2%FS
Salinity Max Resolution 0.01ppt
TDS 10 to 19,990ppm (mg/L)
TDS Basic Accuracy ±2%FS
TDS Max Resolution 0.1ppm
Temperature (Contact) Thermistor probe: 32 to 194°F (0 to 90.0°C)
Temperature (Contact) Basic Accuracy ±2%
Temperature (Contact) Max Resolution 0.1mS
Additional Details
Certifications CE, NIST
Dimensions 3.7 × 4.2 × 2" (96 × 108 × 45mm)
Power 1 × 9V battery
Warranty 2 years
Weight 12oz (340g)
Resources & Support
User Manual
Extech Oyster Meter 341350-A User Manual
Certification
Extech 341350A Declaration of Conformity